Hoppa till innehållet
Hakar samlingsbild

Hakar

Hakar och krokar av olika slag och i olika typer av material.

Handla i vår webbshop, repbutiken.se:

Köp på repbutiken.se(öppnas i en ny flik)

Kontakta oss med en förfrågan

Kontakta oss

Tillbehör, Djurhållning, Industri & Infrastruktur, Järn & Bygg, Yrkessjöfart, Fritidsbåtar & Marint, Träning, Friluftsliv

Hakar

Hakar används för att kunna koppla ihop änden på rep och linor med olika föremål. Det finns många olika typer av hakar och de finns i många olika material. Nedan några exempel:

  • Brandkarbinhake: kallas också för karbinhakar eller brandkrokar. Enkla, helt öppna hakar för att enkelt och snabbt fästa eller säkra i exempelvis en hake, ett räcke eller en ögla.
  • Spärrhake: hakar i rostfritt stål med en spärröppning som förhindrar att haken öppnar sig vid belastning.
  • Lastkrok: starka, klassade hakar för lyft och drag i heavy duty applikationer.

Användningsområden: hakar av olika slag och material används inom en rad olika användningsområden beroende på behov. Nedan några exempel:

  • Lyft & drag: ofta används rep och linor i kombination med exempelvis en vinsch eller annan form av drag- eller lyftanordning. För att kunna koppla på det som ska lyftas/dras behövs en krok eller en hake i änden på repet.
  • Förtöjningar: båtar som ligger vid boj eller brygga har ofta en förtöjningstamp med en hake i änden kopplat till exemplevis bojen, en Y-bom, bryggring eller bergögla.
  • Koppel och grimskaft: till hundkoppel och även till grimskaft till hästar används ofta så kallade pistolhakar. De finns i många olika material, färger och varianter och har gemensamt att de oftast har en virvel som gör att de kan rotera fritt i linan utan att trassla sig.

Fördelar: När det inte räcker med att bara knyta eller splitsa en ögla för att sätta fast någonting i änden på repet kommer hakarna väl till pass. Hakarna finns i många olika varianter och material för att passa i en mänga olika applikationer och användningsområden.

Beskrivning

Brandkarbinhake - galv

Specifikation

ProduktMaterialGodstjocklek [mm]Längd [mm]Öppning [mm]Brottlast [kp]
BrandkarbinhakeGalvat stål4405,570
BrandkarbinhakeGalvat stål5507,590
BrandkarbinhakeGalvat stål6609127
BrandkarbinhakeGalvat stål770-180
BrandkarbinhakeGalvat stål8809,5226
BrandkarbinhakeGalvat stål99012254
BrandkarbinhakeGalvat stål1010014,5362
BrandkarbinhakeGalvat stål121200--

Brandkarbinhake - rostfri

Specifikation

ProduktMaterialGodstjocklek [mm]Längd [mm]Öppning [mm]Brottlast [kp]
BrandkarbinhakeAiSi 316440--
BrandkarbinhakeAiSi 316550--
BrandkarbinhakeAiSi 3166608,5127
BrandkarbinhakeAiSi 31677010180
BrandkarbinhakeAiSi 31688011,5226
BrandkarbinhakeAiSi 31699013250
BrandkarbinhakeAiSi 3161010014,5362
BrandkarbinhakeAiSi 316121200--

Brandkarbinhake - aluminium

Specifikation

ProduktMaterialGodstjocklek [mm]Längd [mm]Öppning [mm]Vikt [g/st]
BrandkarbinhakeAluminium550104,4
BrandkarbinhakeAluminium660138
BrandkarbinhakeAluminium8801620
BrandkarbinhakeAluminium101002240

Spärrhake - rostfri

Specifikation

ProduktMaterialGodstjocklek [mm]Längd [mm]Diameter ögla [mm]Öppning [mm]
SpärrhakeAiSi 3166601011,5
SpärrhakeAiSi 3168801316,5
SpärrhakeAiSi 316101001729
SpärrhakeAiSi 316121201932,5

Pistolhake med svirvel

Specifikation

ProduktTypMaterialLängd [mm]
PistolhakeMed svirvelRostfri60
PistolhakeMed svirvelRostfri75
PistolhakeMed svirvelRostfri100
PistolhakeMed svirvelRostfri125
PistolhakeMed svirvelMässing77
PistolhakeMed svirvelMässing100
PistolhakeMed svirvelBlankkrom38
PistolhakeMed svirvelBlankkrom80
PistolhakeMed svirvelBlankkrom100
PistolhakeMed svirvelMattkrom100

KWR - hake

Specifikation

ProduktTypMaterialLängd [mm]
KWR-hakeMed svirvelSvarteloxerad65
KWR-hakeMed svirvelSvarteloxerad85

Säkerhetskrok

Specifikation

ProduktMaterialLängd [mm]WLL [kp]
Säkerhetskrok, BHSLackat stål1181120

Winchkrok

Specifikation

ProduktTypMaterialLängd [mm]
Winchkrok, ATVMed sprintGalvad stål100

Klätterhake

Specifikation

ProduktTypMaterialLängd [mm]Vikt [g]Brottlast [kp]
KlätterhakeSjälvlåsandeAluminium115891630